Termoizolacyjna mata kauczukowa samoprzylepna

układ

W budownictwie, zarówno w segmencie termoizolacyjnym jak i izolacji akustycznej, nierzadko można natrafić na przeróżne maty. Różnią się wielkością, ale przede wszystkim właściwościami i użytymi w ich produkcji materiałami. Już sama mata kauczukowa może być samoprzylepna lub bez warstwy klejącej, a każda z nich dodatkowo wykończona aluminium. Wszystkie je łączy niska waga oraz łatwy montaż niezależnie od izolowanej powierzchni. Ze względu na elastyczność tworzywa, czyli syntetycznej pianki kauczukowej, mata kauczukowa samoprzylepna szybko znajdzie się na swoim nowym miejscu, bez użycia jakichkolwiek specjalistycznych narzędzi.

Do czego służy mata kauczukowa samoprzylepna?

Jej głównym zadaniem jest izolacja termiczna. Mata kauczukowa samoprzylepna równie dobrze sprawdza się także jako warstwa przeciwkondensacyjna armatury w instalacjach chłodniczych i grzewczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, a także specjalnych, do których można zaliczyć niektóre instalacje ciekłych gazów technicznych. Za tę cechę odpowiada wykonanie z syntetycznej pianki kauczukowej oraz jej budowa o zamkniętej strukturze komórkowej. Równie często mata kauczukowa samoprzylepna jest umiejscowiona w budynkach przemysłowych co w domach rodzinnych, będą praktycznie nierozerwalną częścią instalacji sanitarnych.

Mata kauczukowa samoprzylepna – z aluminium czy bez?

Mata kauczukowa samoprzylepna, niezależnie od wariantu, jest łatwa w montażu. Obecny na jej powierzchni klej jest wytrzymały, a jego właściwości nie słabną z czasem. Sama warstwa aluminiowa, często podwójna, jest dodatkowym zabezpieczeniem izolowanej rury, zbiornika czy instalacji. Wiąże się to oczywiście ze wzrostem ceny, jednak w zamian można otrzymać np. dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV, uszkodzeniami mechanicznymi czy warunkami atmosferycznymi. Cechy te są niezbędne przy izolacji rur i instalacji znajdujących się na dworze. Poza ich ochroną, warstwa aluminium wygląda też ciekawie estetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *