Narzędzia ślusarskie – dlaczego cyrkiel jest tak istotny?

Warsztat

Ślusarstwo to prawdziwa sztuka. Wymaga precyzji na każdym etapie wykonywania pracy, od dokładnego wymierzenia po finalną obróbkę. Tutaj każdy milimetr ma bardzo duże znaczenie. Klucze, wiertarki, imadło, pilniki i obcęgi to przybory codziennego użytku, bez których nie można nazwać siebie ślusarzem. Jednak bardzo ważny jest także cyrkiel ślusarski, istotny zwłaszcza podczas trasowania.

Cyrkiel ślusarski i jego rola w trasowaniu

Trasowanie to w skrócie wyznaczanie linii – wytycznych, które posłużą później do wykrawania kształtów danych półproduktów. Niezależnie czy jest płaskie czy przestrzenne, wykonane na powierzchni metalowej czy innego tworzywa, należy to wykonać z niezwykła starannością, w czym pomaga cyrkiel ślusarski. Pozwala dokładnie wymierzyć krzywe, okręgi i podzielić linie z uwzględnieniem kątów, a od wykonanych pomiarów zależy każdy następny etap produkcji.

Formy, jakie przyjmuje cyrkiel ślusarski

Cechą charakterystyczną, którą posiada cyrkiel ślusarski, jest wykonanie ze stali oraz fakt, że jego przegub jest nitowany. Z kolei cyrkiel ślusarski z powadnicą pozwala zablokować go na odpowiednim stopniu. Jednak nie jest to element niezbędny. Dla prawdziwego fachowca ważna jest jego długość, która często się waha między 150 a 500 mm, czy ramiona mają przekrój prostokątny czy okrągły. Cyrkiel ślusarski może mieć ostrza szlifowane, hartowane i polerowane, które wpływają na użytkowanie. Najważniejsze jednak zdaje się być maksymalny kąt rozchylenia ramion.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *